Anykščiai

Miestai

Sakoma, kad pirmą kartą 1440 m. paminėtiems Anykščiams pavadinimą davęs Anykštos upelis, vingiuojantis iš Rubikių ežero į Šventosios upę. Tačiau liaudis turi savų pavadinimo kilmės versijų. Pasakojama, jog kadaise viena moteriškė pasiėmė kultuvę ir atėjo prie bevardės upės velėti rūbus. Bevelėdama ji užsigavo nykštį ir ėmė šaukti: „Ai, nykštį, ai nykštį..." Žmonės išgirdo šį riksmą, ėmė pasakoti apie atsitikimą ir galiausiai praminė upę Anykšta, po kiek laiko ir miestas buvo pavadintas Anykščių vardu.

Anykščiai minimi 1440 m. kaip Lietuvos didžiojo kunigaikščio Anykščių dvaras – tuo metu Lietuvos didysis kunigaikštis Kazimieras Anykščių dvarą davė valdyti Radvilai Astikaičiui. 1442–1452 m. pastatyta pirma medinė Anykščių bažnyčia. 1566 m. miestelis degė, sudegė bažnyčia, kuri netrukus atstatyta. XIX a. pirmojoje pusėje miesteliui sparčiai augant, čia jau buvo mūrinė bažnyčia su varpine, dvi sinagogos. Numalšinus 1831 m. sukilimą, miestelis priklausė Rusijos imperijos valstybės iždui. 1941 m. vokiečių sunaikinta apie 1500 gyventojų (daugiausiai žydų). 1944 m. mieste vyko aršios kovos tarp nacių ir sovietų.

Lietuvoje nėra kito tokio rajono, viliojančio gausiu lankytinų vietų, muziejų ir gamtos paminklų pasirinkimu.Šie krašto turtai buvo pagrindas 2007 metais suteikti miestui kurortinės teritorijos statusą.

Atsiliepimai

Komentuoti