Karmėlava

Miestai

Karmėlava – miestelis Kauno rajone, kairiajame Neries krante. Miestelyje stovi medinė Šv. Onos bažnyčia (nuo 1945 m.), veikia Kauno oro uostas, kapinės, stūkso Karmėlavos piliakalnis. Nuo piliakalnio atsiveria plati Neries slėnio panorama.


Tai viena seniausių Lietuvos gyvenviečių. Karmėlavą 1387 m. įkūrė LDK kunigaikštis Jogaila. Vietovė minima XIV a. pabaigos kryžiuočių kelių aprašymuose. 1529 m. minimas Karmėlavos miestelis ir Karmėlavos bažnyčia. 1549 m. Karmėlavos dvaras atiteko Barborai Radvilaitei. Kai kurie XVIII a. šaltiniai nurodo, kad apie 1600 m. ant Karmėlavos piliakalnio buvusi pilis, naudota kaip reprezentacinis rūmas.

Apie pavadinimo kilmę yra  pasakojama legenda apie merginą, kuri labai patiko karaliui. Tas ją pakvietė į savo pilį ir žadėjo vesti, bet užuot laikęsis pažado, uždarė merginą pilies bokšte. Tada mergina verkė ir vis guodėsi – „Karalius melavo…“ „Karalius melavo…

 

Nuo 1988 m. Karmėlavoje veikia Kauno oro uostas, 2000 m. čia įkurtas Baltijos valstybių oro erdvės stebėjimo ir kontrolės centras. Karmėlavoje surenkama radarų informacija apie oro erdvę virš Baltijos šalių siunčiama į NATO jungtinių oro operacijų centrą Vokietijoje.

Kapinės

Karmėlavos kapinės užima 82 ha. Tai pagrindinės Kauno miesto gyventojų kapinės, veikiančios nuo 1985 m. Kasmet čia palaidojama apie 1000 mirusiųjų.

Atsiliepimai

Komentuoti