Kulautuva

Gamta, Lietuva

Kontaktai

Kulautuva tarpukariu nusileido tik Palangai  šaltiniuose pirmą kartą buvo paminėta dar 1364 m. Vygando Marburgiečio „Naujoje Prūsijos kronikoje“, kur aprašinėti vokiečių ordino kariniai veiksmai. Teigiama, kad magistras Vinrichas fon Kniprodė nusiaubė Varluvos apylinkes, nuvyko prie Nevėžio į Paštuvos žemėje esantį Kulautuvos (Kalanten) kaimą ir jį supleškino.

 Ši vaizdinga vietovė pastoviai vadinti Kulautuva imta nuo 1854 m. Legenda byloja, kad šis vardas siejamas su žodžiu „kultuvė“ (įnagis drabužiams skalbti daužant), pasakojama, kad nuo seno moterys Nemune su kultuvėmis triukšmingai velėdavo skalbinius, esą nuo to ir kilo miestelio pavadinimas. Beje, Kulautuvos herbe pavaizduota kultuvė, įsispraudusi į banguotą upę. Maždaug nuo 1927 m. apie Kulautuvą jau atsiliepta kaip apie žinomą poilsio vietą – klimato stotį. „Klimato stotys steigtos vietovėse, turinčiose gerus pušynus, sausas vietas, geras maudyklas upėse, pigių maisto produktų, uogų, daržovių, atvežamų iš aplinkinių kaimų. Tokiose stotyse galima gerai pailsėti, sustiprinti nervus. (…) Kulautuva sulaukdavo daug vasarotojų: 1927 m. – 3 tūkst., 1928 m. – 4,2 tūkst., 1929 m. – net 7 tūkst. (palyginimui, Kačerginėje atitinkamais metais – 600, 1 tūkst. ir 419)“, – rašome knygoje „Pakaunės dešimtmečiai. Šimtmečio liudijimai“. Oficialiai poilsiavietės statusas Kulautuvai suteiktas 1933 m. balandžio 21 d. Kurorto įkūrėjas – pulkininkas leitenantas Vytautas Augustauskas, jo dėka paruoštas kurorto planas (projektuotojas Jonas Kova-Kovalskis), gatvės buvo apsodintos liepomis ir baltomis akacijomis, iškastas tvenkinys, įkurta mokykla.

Tarpukariu visoje šalyje Kulautuva buvo žinoma dėl pušynų, 1,5 km švaraus smėlio paplūdimio, parko. Paplūdimys buvo suskirstytas į tris dalis: vyrų, moterų ir bendrą. Jame nustatytas specialus laikas, kada galima maudytis su Ievos ir Adomo kostiumais: 7–10 val. vyrų maudyklėse – vyrams ir moterų – moterims. 10–20:30 min. leista maudytis tik su maudymosi kostiumais. Beje, paplūdimyje nuo suoliukų iki vandens buvo paklotos lentos, įrengtos persirengimo kabinos, išvalytas smėlis.

 

Vasaros savaitgaliais poilsiautojų prisirinkdavo gausybė – apie 5 tūkst., vasarotojų skaičiumi ją lenkė tik Palanga. Čia ilsėjosi tuometis Lietuvos elitas, svečiai iš Vakarų Europos, Amerikos, Argentinos ir kitų šalių. 1929 m. čia oficialiai atidaryta pirmoji sanatorija, sulaukusi neįtikėtino besigydančiųjų ir poilsiaujančiųjų populiarumo. Tai žydų tautybės gydytojo Ovsiejus Portnovo sanatorija, vėliau išplėsta iki 8 pastatų.

1935 m. verslininkas R. Polovinskas pastatė viešbutį su restoranu (Poilsio g. 5), lošimo kambariais, teniso kortais, žaidimų aikštelėmis ir fontanu, tuomet tai buvo moderniausias viešbutis Baltijos šalyse. Taip pat derėtų apžiūrėti Kulautuvos kurorto įkūrėjo, pulkininko V. Augustausko namą (Akacijų al. 29).   1932 m. buvo pastatytas medinė Kulautuvos Švč. Mergelės Marijos Vardo bažnyčia (Pušyno g. 21), 2012 m. ji sudegė.

Dviračių takai -Dviratininkams siūloma išmėginti dviračių taką Šilelis – Kulautuva, kuris driekiasi Nemuno pakrante. Tai maždaug 6 km ilgio vaizdingas dviračių takas.  Miestelyje dviratininkai gali pasivažinėti ir toliau vykti į paplūdimį, šalia kurio įkurta kelto Kulautuva-Zapyškis-Kulautuva prieplauka. Šiltuoju metų laiku keltas veikia nuo penktadienio iki sekmadienio, kelia kas valandą. Persikėlus keltu į Zapyškį, dviračių takais galima aplankyti likusią kurortinės Kauno r. teritorijos dalį – Zapyškį ir Kačerginę.  Turistai taip pat gali pasigrožėti šalia Kulautuvos esančiu Nerėpos entomologiniu draustiniu.  Keliaukime atsigaivinti į Kulautuvos paplūdimį (Pamario g.), kur įrengtos vaikų žaidimų aikštelės, persirengimo kabinos, automobilių stovėjimo aikštelės, rampa riedlentininkams, tinklinio aikštelė, yra privažiavimas žmonėms su fizine negalia.   Paplūdimyje gegužės mėnesį veiklą pradėjo vandenlenčių parkas „Dock 7“. Čia veikia dvi vandenlenčių trasos, siekiančios po 200 m, lauko kavinė, budi gelbėtojas, vyksta koncertai. Parkas ir vandens atrakcionų kompleksas veiks iki spalio 1 d.

Dar viena vandens pramoga – laivas „Vytis“. Jis pėsčiuosius ir dviratininkus iš Zapyškio plukdo į naująją Kulautuvos prieplauką, esančią prie karjero. Bilieto kainos: 1 euras keliaujantiems be dviračio, 2 eurai – su dviračiu, o vaikams iki 7 m. – nemokamai.

Atsiliepimai

Komentuoti